See Iskala on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-la",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "+ -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "From a vernacular form of the given name Israel + -la.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Iskala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Iskalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Iskalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Iskalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Iskalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Iskalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Iskalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Iskala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Iskala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Iskal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Iskala-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiskɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈis̠kɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iskɑlɑ"
}
],
"word": "Iskala"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-la",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "+ -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "From a vernacular form of the given name Israel + -la.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Iskala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Iskalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Iskalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Iskalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Iskalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Iskalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Iskalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Iskalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Iskaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Iskaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Iskala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Iskala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Iskal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iskɑlɑ",
"Rhymes:Finnish/iskɑlɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiskɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈis̠kɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iskɑlɑ"
}
],
"word": "Iskala"
}
Download raw JSONL data for Iskala meaning in All languages combined (20.5kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Iskala",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Iskala",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.